Транспортування вибухонебезпечних речовин

Одним із видів вантажу, який потребує обережного транспортування з дотриманням усіх норм і правил безпеки, являються вибухонебезпечні речовини та вироби, здатні в надзвичайних умовах легко займатись та провокувати вибухи різної потужності. Їх перевезення потребує особливо ретельної підготовки та досвіду, тому виконувати цю роботу, як правило, доручають високваліфікованним водіям. Проте перед тим як прийняти необхідні заходи безпеки, слід виявити, до якого типу речовин, відносно ступенів  небезпечності транспортування, належить той чи інший вантаж.

В усьому світі прийнята стандартна градація вантажів, яка передбачає шість різних підкласів

Клас перший. Сюди відносять вироби та речовини, що здатні вибухати при порушенні умов транспортування, до яких можна віднести зміни температурного режиму, контакту з вологою, киснем чи полум'ям. Такі вантажі можуть легко займатись та являтись причинами масових вибухів.

Клас другий. Включає в себе вантажі, які не викликають масові вибухи, проте, тим паче, при певних умовах можуть представляти серйозну загрозу.

Клас третій. Відносяться перевозимі вироби та речовини, які не вибухають, проте дуже легко займаються.

Клас четвертий. Характеризуються низькою вибухонебезпечністтю і легкозаймистісттю, однак при надзвичайних умовах перевозимі речовини можуть створити загрозу для життя людей.

Клас п'ятий. Вантажі, які практично не чуттєві до зовнішнього впливу та лише при виключних умовах можуть являти небезпеку під час транспортування.

Клас шостий. До нього відносяться вироби та речовини, які не являються вибухонебезпечними та не являють загрози для оточуючих під час перевезення, при жодних умовах.

Виявивши до якого з підкласів відноситься транспортуємий вантаж, необхідно прийняти відповідні заходи безпеки при його первезенні. Якщо речовини чи вироби відносяться до категорії вибухонебезпечних вантажів, то слід виявити умови, при яких вони можуть являти загрозу для оточуючих. В тому числі, деякі перевозимі вантажі можуть вибухати при сильних поштовхах, для інших каталізатором являється полум'я, зміна температури тощо.

Всі вантажі, що здатні до вибухів при різних умовах, повинні охоронятись під час транспортування, щоб при виникненні надзвичайних ситуацій, до яких відносяться аварії, порушення умов перевезення, а також спроба захвату вмісту автотранспорту, своєчасно локалізувати причину загрози. Крім того, перевозити вибухонебезпечні речовини дозволяється лише спеціально оснащеним автранспортом, котрий має відповідний дозвіл та облаштованний заходами безпеки, в якості котрих можуть виступати просоченівогнестійкими та водовідштовхуючими розчинами листи фанери, гумова оббивка підлоги кузову тощо.

Самі вибухонебезпечні речовини мають транспортуватися в спеціальних контейнерах, ящиках, сосудах, які володіють підвищеною міцністю або наділенні відповідним маркуванням.


Важливо також пам'ятати, що під час перевезення вантажів автомобілям заборонено наближуватись до відкритого полум'я ближче ніж на 300 метрів.