Перевезення небезпечних газів

Перевезення небезпечних газів

Транспортування газів являється одним з самих важких видів автомобільних перевезень, так як воно пов'язане з підвищеною небезпекою. В своїй більшості гази, при певних умовах, представляють серйозну загрозу, так як легко займаються чи вибухають при невідповідних умовах транспортування. Крім того, деякі гази, які не являються вибухонебезпечними, являються потенційно небезпечними для навколишнього середовища при потраплянні в атмосферу та можуть призвести до смерті людей, що знаходитимуться в епіцентрі вибросу. Саме тому в класифікаторі небезпечних вантажів гази посіли другу сходинку, а їх транспортування потребує підвищених заходів безпеки, а також чіткого дотримання інструкцій під час вантажних операцій та транспортування.

Усі гази діляться на шість основних підкласів, які характеризують ступінь їх небезпечності для людей та навколишнього середовища під час перевезень.

Клас перший. Сюди відносяться гази, які не являються отруйними, не вибухають та не легкозаймисті, вони також можуть комбінуватися з іншими газами під час транспортування.

Клас другий. Включає в себе отруйні гази, які транспортуються в стислому чи зрідженному стані під великим тиском. Вони не являються вибухонебезпечними, хоча при перевезенні допускається їх комбінування лише з газами першого підкласу.

Клас третій. До нього відносяться легкозаймисті гази, котрі, як правило, транспортуються в стислому стані та можуть комбінуватися з газами першого підкласу.

Клас четвертий. Гази четвертого підкласу характеризуються підвищеною отруйністтю, хоча при перевезеннях можуть бути комбінованні з газами першого підкласу, котрі різняться низькою здатністю к займистості.

Клас п'ятий. Відносяться гази, котрі мають хімічну стійкість та володіють підвищеною здатністю до вибухів.

Клас шостий. До нього входять гази, які не володіють підвищеною хімічною стійкістю, доволі легко займаються та при транспортуванні можуть комбінуватися лише з незаймистими газами першого підкласу чи перевозяться окремо.

При перевезенні газів, не дивлячись на те якого вони підкласу, повинен бути виконаний ряд заходів, які допоможуть запобігти надзвичайних ситуацій. В першу чергу треба пам'ятати, що гази повинні транспортуватися виключно у балонах, котрі мають спеціальне маркування та пофарбованні в кольори, відповідно їх вмісту. Маркування балонів, в яких перевозяться гази, не має єдиних стандартів і в різних країнах світу відрізняється між собою.

Що стосовно кольору балонів, то існують міжнародні стандарти, які дозволяють безпомилково визначити, який саме газ транспортується в тому чи іншому випадку. До початку транспортування газів необхідно впевнитись, що усі балони герметичні та не пропускають назовні їх вміст. Крім того, слід перевірити, чи відповідає об'єм розміщеного у балоні газу загальним нормам.

Транспортувати наповнені газом балони можливо двома різними способами, які значно знижують ризик виникнення надзвичайних ситуацій.

Вертикальний спосіб передбачає, що усі балони розміщуються на спеціальній дерев'яній підставці з отворами, що відповідають їх діаметру. При горизонтальному способі транспортування балони з газом розташовуються один на одний, але перед тим на них одягають гумові кільця, які запобігають прямим контактам між ними та поштовхам під час руху транспорту.